Bitcore Momentum

RGB LED pásek

Koncem minulého roku jsem začal pracovat na mini projektu, který by ozvláštnil můj obývací pokoj. Jednalo se o RGB LED pásek k televizi. Když jsem viděl kamarádovu televizi, která má ledky přímo v sobě a dokáže měnit jejich barvu v závislosti na právě promítaném obrazu, věděl jsem, že to také musím mít.

Pro zjednodušení jsem se rozhodl, že barvy nebudu snímat z televize. Vytvořil jsem jedno pěkné barevné schéma, ve kterém se z jedné barvy stává jiná a přechod mezi nimi je velmi ladný. Takto fungoval můj projekt až do začátku tohoto roku.

Nedávno jsem projekt vylepšil o ovládání přes bluetooth pomocí telefonu, přidal možnost měnit rychlost schématu a možnost zobrazení konstantní barvy. Projekt je připravený pro další vylepšení, např. zobrazení konkrétní barvy nebo přidání dalších schémat.

Všechny zdrojové kódy jsou volně k dispozici na GitHubu. Hotová aplikace je k dispozici na Play Store. Video s prvním schématem na nejmenší rychlost je na YouTube.

rgb_led_detail1

Detail 1

rgb_led_detail2

Detail 2

rgb_led_pasek

Uchycení pásku na televizi a připojení k Arduinu

rgb_led_svetlo

Pohled na svítící pásek ve tmě

rgb_led_uchyceni

Uchycení Arduina k televizi

 

6 komentářů u „RGB LED pásek

 1. Dobrý den,
  váš projekt mě velmi zaujal.
  Pracuji na podobném, jehož cílem je zintenzivnění světelnosti led pásu v závislosti na přiblížení.
  Mám v plánu použít ultra zvukové čidlo HC-SR04

  Ovšem nevím si rady jak k arduinu připojit led pás který má vysoký odběr.
  Vy jste použil mosfet?

  Předem děkuji za odpověď Kryštof Brůha

  • Ano, pás je k arduinu připojený přes nějaký tranzistor, konkrétní typ si nepamatuji a mám to zadělané, musel bych to hledat. K napájení používám 12V adaptér. Těch 12V pouštím do pásu a před arduino jsem umístil stabilizátor 7805, který z 12V udělá 5V. Dělal jsem o tom video: https://www.youtube.com/watch?v=Et9lDK-VHg8 Ale pokud se s tím nechcete zdržovat, dá se to i koupit hotové. Na vstup přivedete 12V, na výstupu budete mít 5V.

 2. Dobrý den,

  mohu se prosím zeptat jaký jste použil bluetooth modul?
  Chystám se použít váš kód a aplikaci pro ovládání prostřednictvím android zařízení, na svém školním projektu.

  Děkuji

  • Pouzil jsem HC-06, ale mel by jit pouzit i HC-05. HC-05 ma tu vyhodu, ze ho muzete pouzit i jako host i jako client (tedy pripojovat se k nemu s jinym BT i se pomoci nej pripojovat k jinym BT).

 3. Pingback: Adresovatelný RGB LED pásek za televizi | Vývoj a programování

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *