Bitcore Momentum

Programování pro Tizen a Samsung Gear S3

Už od mého nápadu vyrobit si vlastní chytré hodinky postavené na Arduinu (nebo něčem podobném) jsem se několikrát za čas podíval na internet, jaké jsou nejlepší dostupné hodinky od velkých výrobců. Bohužel nebylo moc z čeho vybírat. Důležitou vlastností je dlouhá výdrž (alespoň v řádu dní) a možnost programování.

Koncem roku 2017 jsem se rozhodl, že si nějaké chytré hodinky koupím. Nejdříve jsem hledal něco s Android Wear 2.0, ale jak jsem už psal, nebylo moc z čeho vybírat. Zaujaly mě třeba LG Watch Sport, ale u nás se ještě neprodávaly. Nakonec jsem vybral uživatelsky nejlépe hodnocené hodinky Samsung Gear S3 s operačním systémem Tizen a výdrží přes 2 dny.

Ještě před nákupem jsem si zprovoznil vývojové prostředí. Bohužel jsem narazil na několik problémů, které bylo třeba vyřešit. Instalační prostředí mě informovalo, že ke svému běhu potřebuje Oracle Javu. OpenJDK nestačilo. Jak jsem později zjistil, Oracle Java je třeba jen k instalaci a ke spuštění Package Manageru. Samotný vývoj už může probíhat na OpenJDK. Pokud byste potřebovali nainstalovat Oracle Java, postupujte podle návodu na https://wiki.debian.org/JavaPackage.

Další problém byl nemožnost spuštění sdb. Tento program vyžadoval knihovnu libssl1.0.0, jenže v Debianu Stretch už tato verze není. Naštěstí stačilo stáhnout balíček knihovny s verzí 1.0 v Ubuntu repozitáři a instalovat.

Před spuštěním IDE je třeba spustit Package Manager a nainstalovat spoustu věcí. Např. Wearables 4.0, Certificate manager apod. Instalátor by měl dát na výběr a navrhnout instalovat nezbytné součásti pro vývoj.

První sample se mi podařilo spustit na emulátoru. Re-deploy byl rychlý a tak bylo vcelku rychlé zorientovat se v projektu a zjistit, jak které části zdrojového kódu ovlivňují výslednou aplikaci. Problém ale nastal při pokusu o spuštění na hodinkách. Bylo třeba nastavit na nich samostatné připojení k Wifi (bez bluetooth). Pak už IDE hodinky našlo a bylo schopné s nimi komunikovat. Jenže instalace se nezdařila, protože aplikace nebyla podepsána správným certifikátem. Vytvořil jsem autoritu v Certificate Manageru a snažil se použít již předpřipraveného distributora. To nešlo a návody a fóra radily vytvořit vlastního distributora. Jenže IDE v Linuxu nebylo schopné spustit webový prohlížeč a spojit se se serverem Samsungu. Musel jsem stáhnout IDE, Oracle Javu a Certificate Manager ve Windows, vytvořit certifikát a ten zkopírovat do Linuxu. Pak už vše fungovalo dobře a aplikace se nainstalovala do hodinek. Možná by to šlo udělat i ve Wine, ale nezkoušel jsem to.

Pro svůj první projekt jsem chtěl použít framework TAU (Tizen Advanced UI). Aktuální verzi nešlo stáhnout z oficiálních stránek, musel jsem se spokojit s tím, co mi nabídlo IDE (verzi 0.13.31). IDE také obsahuje starší verze pro různé samply. Návody na internetu jsou zřejmě pro ně, celkově je v tom docela zmatek a znepříjemňuje to vývoj.

Jednou se mi stalo, že se mi zasekl ciferník. Vždy po jeho rozsvícení se po 2 vteřinách zastavil (nepohybovala se vteřinová ručička). Pomohl až restart hodinek.

Nabíjení z 15% na 100% trvá asi 2 hodiny 20 minut, odhad hodinek do plného nabití byl 2 hodiny.

Zdroje:

 • https://developer.tizen.org/development/guides/web-application/user-interface/tizen-advanced-ui/creating-notepad-ui-application
 • Odesílání HTTP requestu: https://developer.tizen.org/ko/development/guides/web-application/w3chtml5supplementary-features/communication/xmlhttprequest?langredirect=1

7 komentářů u „Programování pro Tizen a Samsung Gear S3

 1. Dobrý den,
  Četl jsem Váš příspěvek a opravdu dopracovat se k nějakému výsledku moc snadné nebylo.
  Napsal jsem aplikaci (nativně v céčku) , pro otevírání dveří pomocí technologie NFC HCE (emulace karty) která komunikuje s NFC čtečkou a po přiložení hodinek s platným emulovaným identifikačním kódem karty cvakne relátko a zobrazí se platnost popř. neplatnost karty na displeji hodinek. To vše funguje bez problému, ale když jsem chtěl aplikaci distribuovat na Samsung Galaxy Apps Seller Office nastal problém. Podepsaný balíček .tpk jsem bez problému uploudoval na obchod, proběhlo přepnutí do schvalovacího procesu a cca po týdnu se mi Vrátilo zamítnutí. Důvod zamítnutí Vám přikládám viz níže. Aplikace je napsána výhradně pro hodinky typu Samsung S3 GEAR Frontier s podporou HCE.
  Naprogramováno v Tizen studio 2.X a SDK Tizen 3.0.
  Nemáte nějaké zkušenosti s distribucí aplikací do Samsung Apps Seller?
  Předem děkuji za reakci.

  S pozdravem
  Kocourek Dušan
  e-mail: d.koc@seznam.cz

  Důvod obdrženého zamítnutí zde:

  Validation Result Report
  Samsung Galaxy Apps
  Copyright ⓒ 2015 Samsung Electronics Co., Ltd. All rights reserved.
  Description
  Detected Device Group

  If you want to request to sign the wgt/tpk with partner/platform key, you should get the approval from HQ.
  Please contact HQ.
  (Using new CID causes a delay for checking whether the wgt/tpk is contracted application.
  You may receive this message if it takes more than 3 days for checking, even if your app is already contracted.)

  • Dobrý den, s publikováním na Samsung Store zkušenosti nemám, ale podle té zprávy máte aplikaci zřejmě podepsanou špatným klíčem. Aby bylo možné vydat aplikaci na Store, bude třeba sehnat si přímo od Samsung HQ platný klíč. Pokud jim napíšete, určitě Vám poradí.

 2. Dobrý den pánové. Jen takový problém- otázka. Jelikož jsem si gear S3 koupil abych nemusel koukat na mobil nebo někde něco tukat , tak mi celkem vadí, že s voice nemá češtinu. Proto se ptám….. Je možný naprogramovat aby uměl český? Popř nějaké jiné řešení? Abych mohl diktovat SMS v češtině? Děkuji

  • Teoreticky to možné je. Přes Tizen API se nahraje zvuk z hodinek, ten si pošlete někam na server, tam se zpracuje a vrátí se Vám odpověď, podle které pak aplikace hodinek určí, co má dělat (poslat SMS). Zkušenosti s mikrofonem ani posíláním SMS nemám, ale předpokládám, že to možné je (třeba hledat).

 3. Dobrý den ,bylo by možné napsat pro Gear s3 tuto aplikaci. Jedná se mi o fotospouť u telefonu Huavei p20pro ,je to BT signál ,který ovládá tlačítko hlasitosti (ne médií ale vyzvánění) ,nic jsem na to na storu nenašel jen aplikace třetích stran ,kde se musí do tel. nainstalovat jejich foto app. ,ta ovšem dost degraduje foto .Osobně vlastním Selfie Tyč AF15 ,kde je BT spoušť ,která je funkční na 100 % ,ale narozdíl od hodinek jí vždy sebou nenosím.
  Díky za odpověď

  • Možné to samozřejmě je, ale myslím, že i tak bude třeba do telefonu doinstalovat aplikaci (stejně jako to nejspíš máte u selfie tyče), která podporuje focení přes bluetooth.

 4. Dobrý den,

  Měl bych taky jeden dotaz, potažmo návrh na aplikaci. Před nedávnem fungovala aplikace pod názvem ,,quick gps position pro“ a po zaplacení aplikace, hodinky samostatně bez pomoci telefonu vyčítaly gps souřadnice v systému MGRS, který se používá v armádních kruzích. Ovšem tato aplikace nešla nainstalovat v cizích některých zemích a dnes již nefunguje vůbec. Předpokládám že to bude mít něco společného s poslední aktualizací hodinek na system ONE UI.

  Můj dotaz zní jestli by někdo nechtěl napsat podobnou aplikaci do těchto hodinek. Věřím že klientela je obrovská sám jsem Voják v zahraniční operací a něco podobného mě a mým kolegům chybí. Na storu není nic co by umělo vyčíst souřadnice mgrs. V případě že by to někdo chtěl udělat soukromě a nezveřejňovat to ve storu. může se mi ozvat na mail mira.kubin@centrum.cz p.s. aplikaci zaplatím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *