Bitcore Momentum Online lékárna Lékárna pod strání s nejlepšími cenami v České Republice.

Adresovatelný RGB LED pásek za televizi

Jsou tomu skoro 2 roky, kdy jsem začal přemýšlet o vylepšení zážitku z dívání na televizi v obývacím pokoji. Koncem února roku 2015 jsem dokončil první RGB pásek, jehož barvu jsem ovládal mobilním telefonem přes bluetooth. Začátkem tohoto roku jsem se rozhodl, že projekt předělám a vylepším. Díky adresovatelnému RGB pásku mohu každou jeho LEDku rozsvítit jinou barvou a kopírovat barvu okrajů obrazu v televizi i na zeď za ní.

Koupil jsem adresovatelný pásek WS2812B pracující na 5V. Oddělil z něj 5 kusů (spodní levý 25 cm – 16 LEDek, spodní pravý 25 cm – 16 LEDek, levý 41.5 cm – 25 LEDek, pravý 41.5 cm – 25 LEDek, horní 76 cm – 46 LEDek) a spájel je tak, aby dohromady tvořily obdélník. Přilepil je zezadu na televizi (pásek má zezadu lepidlo) a pro jistotu ještě použil izolačku (televize se zahřívá a lepidlo na pásku měkne). Zapojil jsem pásek ke zdroji a zem a datový pin spojil s Arduino Nano, které čte data ze sériové linky a podle nich nastavuje barvy jednotlivým LEDkám. Arduino Nano je USB kabelem připojené k počítači, na kterém běží program v Processingu, který snímá okraje obrazovky a posílá jejich barvu do Arduina.

Kód pro počítač ani pro Arduino jsem nepsal od nuly, ale vycházel z projektu Adalight. Přidal jsem do něj knihovnu Polulu. Podívat se na něj můžete na serveru Github.

 

7 komentářů u „Adresovatelný RGB LED pásek za televizi

    • Někomu možná může vadit rychlé střídání barev. Já na to myslel a mám to udělané tak, že konkrétní barva se nerozsvítí naplno najednou, ale během stovek milisekund. Přechod mezi barvami je tak plynulý a vypadá to fakt hezky. Navíc nenechávám pásek svítit naplno, ale asi jen na 25%. Díky tomu tolik nežere (v maximu jen 1.5A).

  1. Tohle mě moc zaujalo a líbí se mi to,ale abych si to vyrobil,tak na to si netrofám,jedině že by mi to někdo vyrobil.

  2. Pingback: Screenshot z Java Robot zobrazuje černý obdélník tam, kde je Google Chrome | Vývoj a programování

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *