Bitcore Momentum Online lékárna Lékárna pod strání s nejlepšími cenami v České Republice.

Programátorská počítačová sestava Haswell

S příchodem nového modelu procesorů od firmy Intel jsem se rozhodl, že si pořídím nový  pracovní počítač pro svou programátorskou práci. Důležité pro mě bylo získat takovou sestavu, která mě nebude brzdit v práci a která nějaký ten pátek vydrží. Cenový limit jsem si určil 15.000 Kč. Jednotlivé komponenty jsem si koupil v internetovém obchodu CzechComputers, který nabídl levnější ceny, než konkurenční Alza (celkem jsem ušetřil skoro 1.000 Kč a ještě jsem navíc dostal voucher na hru Grid 2).

Sestava

 • Intel Core i5-4670K Intel byl pro mě jasnou volbou. Nabízí dobrý výkon a kvalitu. Model Haswell se ale nestal takovým trhákem, jak všichni očekávali. Není možné ho taktovat jako předchozí model Ivy Bridge, protože hodně hřeje. I přesto jsem se rozhodl, že si ho vezmu (kdybych měl upgradovat z Ivy Bridge, asi bych ho nevzal). Model s písmenem K značí, že má otevřený násobič a je vhodný k přetaktování. Cena 5.521 Kč + hra Grid 2.
 • ASUS Z87-A Oblíbená základní deska za přijatelnou cenu 3.172 Kč vhodná pro socket 1150.
 • SEASONIC SSP-550RT 550W – Zdroj jsem vybíral takový, který je kompatibilní s úsporným řežimem C6 a C7. Zároveň jsem hledal cenově přijatelnou variantu a preferoval firmu Seasonic. Cena 1.775 Kč byla přijatelná + 120 Kč za 3m kabel do elektrické sítě.
 • Crucial Ballistix Sport 16GB (2x8GB) DDR3 1600 Dávat do pracovního počítače méně než 16 GB mi přijde jako týrání sebe sama. Tento typ mi doporučil kamarád, který s nima má dobrou zkušenost. Tato dvojice RAMek stála 2.729 Kč.
 • Crucial m4 (7mm) – 128GB Druhé doporučení kamaráda na SSD disk za 2.749 Kč. Tenčí varianta byla dokonce o pár stovek levnější, než původní. Možná je pro někoho 128 GB málo, ale pro začátek mi plně dostačuje.
 • Zalman Z9 Plus Vybrat hezkou a kvalitní skříň byl asi největší oříšek. Počítač nesmí vypadat jako z roku 3000, ale zase obyčejná kancelářská krabice také nepůsobí nejlépe. Cena 1.372 Kč.

Celou mou sestavu na CZC si můžete prohlédnout na stránce http://www.czc.cz/39sel1sjfqgsk8h4er17ntq1r9/seznam. Cena se nakonec vyšplhala na 17.297 Kč, což je mírně nad můj stanovený limit 😉

Montáž

Připevnit základní desku ke skříni nebyl problém, ačkoliv mi chyběl šroubovák a já musel použít lžičku 😉 Procesor se připevnil velmi snadno a dost se mi líbí systém připojení větráku, který stačí pouze zatlačit do 4 děr okolo procesoru.

Ze zdroje jsem rozvedl napájení do základní desky, SSD disku (ten není možné nikam zasunout – je moc malý, takže „visí“ na dvou šroubcích) a přídavných větráčků. Na skříni je display s teplotním čidlem (které je rozumné umístit někam k základní desce), 4 USB, dírami na mikrofon a sluchátka, LED pro harddisk a tlačítkem reset. Nad tímto displayem se nachází tlačítko na zapínání počítače.

Je potřeba silou odebrat celý přední kryt a spojit drátky, které vedou k tlačítku reset a power (než mě to napadlo, 2x jsem rozpojil a znova zapojil všechny kabely na základní desce).

Instalace systému

Po vložení flash disku do USB ihned naběhl systém (Ubuntu 13.04). Síť fungovala, instalace proběhla během několika minut. Bohužel, systém po restartu nenaběhl. Dozvěděl jsem se, že je potřeba použít buď Legacy Mode v BIOSU, nebo nové UEFI (které je potřeba např. při dual-bootu, když bych chtěl Windows 8). Rozhodl jsem se pro UEFI a naformátoval si disk tak, aby se z něj zavedl operační systém:

sda (MS-DOS)
 sda1 fat32 /boot/efi 200 MB s příznakem pro bootování
 sda2 ext4  /      20 GB
 sda3 ext4  /home   100 GB

V BIOSu jsem ještě nastavil používání UEFI u disků a nechal vypnutý Secure Boot. Od té doby vše šlapě přesně tak, jak má. Přečtěte si také Ubuntu – poinstalační manuál.

Závěr

Počítač mám teprve jeden den a zatím jsem velmi spokojený. Procesor jsem zatím netaktoval a používám chladič z krabice, který při normální práci (a v tomto horku) drží teplotu procesoru pod 40 °C. Teplota ve skříni se drží na 30 stupních. Počítač vypadá dobře i ve tmě, svítí modře, ale ne oslnivě.

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog se štítky a jeho autorem je Petr Pošvic. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u „Programátorská počítačová sestava Haswell

 1. Zdravím, také se rozmýšlím nad pracovní stanicí a momentálně jsem zaseklý na výběru zdroje. Nechci za něj dávat zbytečně moc, ale také nebudu rozhazovat za to co nepotřebuji u různých herních apod. zdrojů. Další problém je Haswell a jeho úsporné stavy. Chci je využívat, ale seznam zdrojů je zrovna u Seasonic dost úzký a navíc většinou obsahuje zdroje > 700W. Jak víte že je kompatibilní? Ze zkušenosti nebo se to dá někde najít? Díky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *